פרשת ראה

חודש של חיזוק זוגיות

                   

השבת, פרשת ראה ,נקראת תמיד בשבת שלפני חודש אלול או בראש חודש אלול . מה אומר לנו חודש אלול? ככל דבר בחיים כך התרגשות והתפעלות תלויה בקשר של האדם לעניין . אינה דומה התרגשות משמחת אב המחתן  את בנו להתרגשות של המלצרים המשתתפים בשמחה.  אם יעבור אדם וישמע מוזיקה העולה מאולם החתונות הוא יתרגש, אך אם ייוודע לו שידידו הקרוב מחתן את בנו ברגע אחד ההתרגשות שלו תעלה.

חודש אלול הוא חודש מיוחד לכל עם ישראל. החלוקה בין האנשים המתרגשים מהחודש לאנשים שאינם מתרגשים קשורה בידיעה על ייחודיותו. 

המציאות הקיימת שיש יהודים שיודעים מה טומן בחובו החודש ויש שאינם יודעים, יש  המתרגשים רק מהתקרבותו ויש הרואים בו סתם יום של חול .יש המבלים על חוף ימה של הכנרת בימי ראש השנה ויש המבלים בין כותלי בית הכנסת בתפילות ובתקיעת שופר נגרמת מהפסוק הראשון של הפרשה  : " רְאֵה אָנֹכִי נֹתֵן לִפְנֵיכֶם הַיּוֹם בְּרָכָה וּקְלָלָה." מהפסוק נראה שהנתינה של האפשרות לקללה ורע שווה לנתינה של הברכה והטוב ,דבר שאינו הגיוני ,ה' הטוב מעניק לנו רע? מי לא מוותר על התמודדות עם רע? 

ה' הטוב רוצה להעניק לנו שכר על מעשינו הטובים , מלאך או רובוט אינם מקבלים שכר על מעשיהם כי אין להם דרך אחרת,אין להם בחירה חופשית . אך האדם קיבל את האפשרות לעשות רע ולחטא כמתנה שתגרום לו בחירה חופשית להחליט במה לבחור והבחירה בטוב תעניק לו שכר על מעשיו הטובים. ישנם אנשים רבים שקשה להם להתמודד עם פיתויי היצר והם טוענים שגם הבריאה הזאת היא פרי מעשיו של ה' , ההכרה שאכן ה' ברא אותם לא להכשיל את האדם אלא כגורם המעניק לו יותר שכר על מעשיו הטובים בגלל מאמץ להילחם עם הרע עוזרים אכן להתמודד עם הרע.

העולם נראה לנו כחי ופועל בצורה עצמאית, ה' העלים עצמו בתוך העולם  על מנת שתהיה הבחירה, כי אם היה גילוי אור אלוקי בבריאה לא היה יהודי שלא עושה את רצונו באהבה ושמחה בהבנה שהוא מקור כל הבריאה ושאנו שמחים לבצע את רצונו של מי שמעניק לנו את החיים הטוב והאושר.

חודש אלול הוא חודש של חיזוק הזוגיות עם ה' . להכניס לתודעה שה' הוא האלוקים המעניק לנו מידו הפתוחה כאותה אישה  שמוכנה לעשות הכל למען בעלה העושה הכל למענה. 

אחד מראשי התיבות המרכזיות של חודש אלול אני לדודי ודודי לי עם ישראל נמצא במערכת יחסים מורכבת עם ה', היצר הרע לפעמים מפיל את האדם וגורם לו לעשות מעשים שמרחיקים אותו מה'  אך הוא יודע שיש חודש אחד מיוחד בשנה בו הוא יכול לחזור בתשובה ה' מוחל וסולח לו על מעשיו שגרמו לריחוק , והקשר חוזר ומתחזק.

 סופי התיבות של חודש אלול גם הם מרמזים על התשובה יש בהם ארבעה יודים המרמזים על ארבעים הימים השניים שמשה רבינו שהה בהר סיני ,מחודש אלול ועד יום הכיפורים ימים שבהם משה מבקש סליחה ומחילה מה' על מעשה העגל החמורים שגרמו למשה לשבור את הלוחות בסוף הימים הללו, ביום הכיפורים, ה' מקבל את בקשת הסליחה ,מוחל לעם ומעניק להם את הלוחות השניות.

בקשר הזוגי המעשים של בני הזוג תורמים להעצמת הקשר. בחודש אלול שאנו רוצים לחזק  הקשר עם ה'  עלינו לדעת שאנו צריכים ליזום בתחילה-אני לדודי ובהמשך ה' גם הוא תורם את חלקו-דודי לי ביכולות הלא מוגבלות שלו ומעניק לנו שנה טובה ומתוקה.

העם, מצד אחד עוסק בבקשת סליחה ומחילה ובצער ובבכי על מעשיו הלא טובים במשך השנה אך בתוכו הוא שמח שה' העניק לנו בחודש זה הסליחה והמחילה.. אם רק נרצה ועם מעט מאמץ מעשינו יביאו עלינו את השנה טובה ומתוקה.

שתף לחברים

שתף